Często na filmach kryminalnych możemy zobaczyć, jak dzielny detektyw rusza pod osłoną nocy, aby obserwować podejrzanego o przestępstwo. W takiej sytuacji musi się przygotować na długie godziny spędzone w służbowym samochodzie pod domem obserwowanego i tylko pączki dotrzymują mu towarzystwa. Tyle fantazja filmowa… W istocie jest tak, że obserwacja detektywistyczna osób i miejsc należy do podstawowych działań, które mają na celu uzyskanie wartościowych informacji. Niezależnie, czy dotyczy to niewiernego współmałżonka, knującego coś partnera biznesowego czy podejrzanego o kradzież lub morderstwo delikwenta, takie czynności dochodzeniowe pozwalają na zebranie konkretnych dowodów. W tym tekście znajdzie się wszystko co trzeba wiedzieć o tej procedurze z punktu widzenia prawnego i praktycznego. Podpowiemy także jak znaleźć dobrego detektywa do takich zadań w Warszawie.
Na czym polega obserwacja osób?
Osoby pracujące w agencjach detektywistycznych wskazują, że taka obserwacja zajmuje nawet 90 procent czasu, a pozostały czas poświęcony jest w zasadzie na pisanie raportów. Jest to tak naprawdę ciężki kawałek chleba, a niektóre akcje ciągną się tygodniami. Nie trzeba chyba dodawać, że czas takiej pracy jest zazwyczaj nienormowany.
W rzeczywistości posiadanie dobrych umiejętności obserwacji powinno należeć do głównego kanonu pracy dobrego detektywa. Trzeba używać wszystkich pięciu zmysłów, aby przyglądać się, później przeanalizować zdobyte dane i wyciągnąć trafne wnioski. Każdy najdrobniejszy nawet szczegół czy ślad może stanowić przecież element układanki.
Przede wszystkim obserwacja osób powinna być prowadzona w całkowitej dyskrecji, a słowo „dekonspiracja” nie może być nawet brane pod uwagę. Inwigilację należy poprzedzić ponadto dokładnym wywiadem środowiskowym.
Obserwacja osób w zgodzie z prawem
To kolejny element, o którym należy koniecznie pamiętać! Taką akcję musi każdorazowo poprzedzać podpisanie umowy między detektywem a klientem. Musi być tam ściśle określony cel inwigilacji – nie można na przykład prowadzić obserwacji rodziny podejrzanego, jeżeli nie jest to wyszczególnione w umowie. Wykluczone jest oczywiście zastraszanie czy wykorzystywanie danych osób trzecich do własnych celów, niezwiązanych ze śledztwem.
Obserwacja osób to swoisty balans na granicy prawa, ale na szczęście przepisy są dokładnie artykułowane w ustawie o usługach detektywistycznych z dnia 6 lipca 2001 roku. Artykuł 6 wskazuje tam, że detektyw musi „kierować się zasadami etyki, lojalnością wobec zlecającego usługę i szczególną starannością, aby nie naruszyć wolności i praw człowieka i obywatela.”
Obserwacja osób detektyw Warszawa – jak szukać?
Obecnie, w XXI wieku, najłatwiej jest skorzystać z internetu. Szukając detektywa do takich zadań w stolicy warto rozpocząć od wpisania w Google prostego zapytania i od razu pojawią się adresy zarówno agencji, jak i prywatnych detektywów w Warszawie do wynajęcia.
Oczywiście najlepiej korzystać z usług doświadczonych i dobrych specjalistów. Warto więc wcześniej zasięgnąć języka, chociażby w mediach społecznościowych – wiele agencji prowadzi swoje profile na Facebooku.